پلیمر ABS چیست ؟

میز و صندلی ناهارخوری پلیمر چیست

میز و صندلی ناهارخوری پلیمری لگسی


بررسی تخصصی مواد پلیمری و ABS

آکریلونیتریل بوتادین استایرن (به انگلیسی: Acrylonitrile butadiene styrene و به اختصار: ABS) (با فرمول شمیایی (C8H8)x· (C4H6)y·(C3H3N)z)) که به اختصار ای بی اس خوانده می‌شود، نوعی پلیمر گرمانرم است که از از پلیمریزاسیون استایرن و اکریلونیتریل در حضور پلی بوتادین به دست می‌آید و دارای ساختاری آمورف می‌باشد. این ماده پلیمری دارای درجه ذوب 200 درجه سنتی گراد و درجه سوختن 220 درجه سانتی گراد می باشد.
پلیمر ABS مواد تولیدی پالایشگاه های نفتی میباشد ، ساده‌ترین تعریف پلیمر بیان دارنده‌ ماده‌ شیمیایی کارآمدی است که از واحد‎هایی تکرارشونده تشکیل می‌شود. پلیمر می‌تواند به صورت شبکه‌ای 3 بعدی (که در آن واحد‎های تکرارشونده از راست و چپ، جلو و عقب و بالا و پایین به یکدیگر متصل‌اند) باشد.
بسیاری از پلیمرها متشکل از هیدروکربن‌ها (مرکب از کربن و هیدروژن) می‌باشند. این نوع از پلیمرها به طور خاص از اتم‌های کربن پیوسته به صورت یک زنجیره‌ی بلند که ستون محوری پلیمر نامیده می‌شود، تشکیل می‌گردند. با توجه به طبیعت کربن، یک یا تعداد بیشتری اتم می‌توانند به هر اتم کربن در ستون محوری متصل شوند. در برخی پلیمرها تنها اتم‌های کربن و هیدروژن وجود دارند. پلی‌اتیلن، پلی‌پرو‌پیلن، پلی‌بوتیلن، پلی‌استر و پلی متل پنتن در این زمره محسوب می‌شوند.
لی وینیل کلراید (PVC) پلیمری است که در آن اتم‌های کلر (به جای هیدروژن) به هر اتم کربن در ستون محوری متصل می‌شوند. این وضعیت در تفلون با اتم‌های فلور تشکیل می‌شود.

عمده‌ی پلیمرهای تولیدی از نوع ترموپلاستیک می‌باشند، بدین معنا که می‌توان پلیمر را پس از شکل‌گیری بارها و بارها ذوب و مجدداً تغییر شکل داد. این خاصیت فرآوری و بازیابی پلیمر را تسهیل می‌کند. گروه دیگر از پلیمرها، ترموست‌ها، از قابلیت ذوب مجدد برخوردار نمی‌باشند. پس از شکل‌گیری این گروه از پلیمرها، گرمایش مجدد پلیمر نهایتاً تنها به تنزل کیفی آن منجر می‌شود. هر پلیمر دارای خصوصیاتی متمایز است، اما در برخورداری از برخی خصوصیات پلیمرها مشابه یکدیگر می‌باشند:
پلیمرها می‌توانند نسبت به مواد شیمیایی بسیار مقاوم باشند. کافی است کلیه شوینده‌های خانه خود که در پکیج‌های پلاستیکی نگهداری می‌شوند را در نظر آورید. با خواندن برچسب هشداردهنده‌ی روی این پکیج‌ها به اهمیت نیاز به مقاوم بودن پکیج‌های پلاستیکی پی خواهیم برد. در عین حال که حلّال‌ها موجب حل شدن برخی پلاستیک‌ها می‌شوند، دیگر پلاستیک‌ها پکیج‌هایی امن و غیرقابل تجزیه در مقابل حلّال‌های قدرتمند تشکیل می‌دهند.
پلیمرها می‌توانند عایق الکتریکی و حرارتی باشند. گشتی در خانه شما می‌تواند درک این مفهوم را تقویت کند، چراکه مشاهده خواهید نمود که کلیه‌ی لوازم خانگی، اتصالات، پریزهای برق و سیم‌کشی‌ها از جنس مواد پلیمری و یا توسط آنها عایق‌بندی شده‌اند. مقاومت حرارتی نیز با مشاهده دسته‌های پلیمری کتری و ظروف طبخ غذا به خوبی قابل تشخیص است.
به طور کلی، پلیمرها سبک و از استحکامی قابل توجه برخوردارند. طیف محصولات ساخته شده از پلیمرها را که از اسباب‌بازی تا چارچوب ایستگاه‌های فضایی، ویا از فیبرهای نایلونی ظریف برخی جوراب‌ها تا الیاف کولار استفاده شده در جلیقه‌های ضدگلوله را شامل می‌شوند، در نظر آورید.
برخی پلیمرها روی آب شناور و برخی دیگر در آن فرو می‌روند. اما در مقایسه با چگالی سنگ، بتون، استیل، مس و یا آلومینیوم، کلیه پلاستیک‌ها سبک‌وزن محسوب می‌شوند.
پلیمرها می‌توانند به طرق مختلف فرآوری شوند. اکسترودرها می‌توانند فیبرهای نازک، لوله‌های سنگین، فیلم و یا بطری‌های غذایی را تولید کنند. دستگاه‌های تزریق می‌توانند اجزای درهم‌تنیده و یا پنل‌های بزرگ بدنه خودروها را تولید نمایند. پلاستیک‌ها می‌توانند به دوک‌های پلاستیکی و یا پس از ترکیب با حلّال‌ها به چسب‌ و رنگ تبدیل شوند. اِلَستومر و برخی دیگر از پلاستیک‌ها بسیار انعطاف‌پذیر بوده و از ظرفیت کششی بالایی برخوردارند.
برخی پلاستیک‌ها، مانند بطری‌های نوشیدنی، در حین فرآوری و به منظور حفظ شکل آنها تحت کشش قرار می‌گیرند. برخی دیگر از پلاستیک‌ها مانند پلی‌استر، پلی‌اورتان و پلی‌اتیلن می‌توانند به فرم اسفنجی تبدیل شوند.
پلیمرها موادی با طیفی نامحدود از مشخصه‌ و رنگ می‌باشند. آن‌ها از خصوصیات لاینفک بسیاری برخوردارند که می‌توان این خصوصیات را با طیف وسیعی از افزودنی‌ها و در جهت افزایش کارآیی و تنوع‌شان، بهبود بخشید. از نظر ظاهری، پلیمرها می‌توانند درست مشابه فیبرهای پنبه، ابریشم و پشم، چینی، مرمر، آلومینیوم و روی ظاهر شوند.
پلیمرها معمولا، از نفت خام به دست می‌آیند. بسیاری از پلیمرها از واحد‌های مکرر مشتق شده از گاز طبیعی، زغال سنگ و نفت خام حاصل می‌شوند.
اما گاهی می‌توان این واحدها را از مواد قابل بازیابی مانند اسید پلی‌لاکتیک ذرت و یا سلولزیک‌های پنبه‌دانه به دست آورد. برخی پلاستیک‌ها همواره از مواد قابل بازیابی مانند استات سلولز، که در ساخت دسته پیچ‌گوشتی‌ و یا روبان‌های هدیه استفاده می‌گردد، ساخته می‌شوند. پلیمرها می‌توانند در ساخت اقلامی که مشابه ساخته شده‌ای با مواد دیگر از آنها وجود ندارد مورد استفاده قرار گیرند. آن‌ها می‌توانند به شکل فیلم‌های شفاف و مقاوم در برابر آب تولید گردند.
از PVC در ساخت تیوب‌های پزشکی و کیسه‌های خون، که باعث افزایش مدت نگهداری خون و فرآورده‌های خونی می‌شوند، استفاده می‌شود. PVC با ایمنی کامل اکسیژن قابل اشتعال را در تیوب‌های قابل انعطاف مقاوم در برابر آتش به حرکت در می‌آورد. همچنین، مواد ترومبوژنیک مانند هپارین، در کاتترهای انعطاف‌پذیر PVC (تیوب‌های نازک با کاربرد‌های متنوع پزشکی) در عمل‌های قلب باز، دیالیز، و نمونه‌گیری خون، مورد استفاده قرار می‌گیرند. بسیاری از تجهیزات پزشکی برای اجرای بهترین عملکرد وابسته به پلیمرها می‌باشند.

موارد استفاده از پلیمر ABS
 • صنعت مبلمان (میز و صندلی)
 • صنایع لوازم خانگی مانند قاب تلویزیون ، قطعات داخلی یخچال ، بدنه ی جاروبرقی
 • الکترونیک مثل بدنه گوشی های تلفن های ثابت و همراه
 • صنایع اتومبیل سازی شامل داشبورد، سپر خودرو
 • لوازم پزشکی هم مانند اسپایک ست سرم ، ترانسفرست ، ریل و قرقره ست سرم
محصولات پلیمری چه مزایا و تفاوت هایی نسبت به محصولات چوبی یا فلزی موجود در بازار دارند ؟
 • قطع درختان :

  محصولات پلیمری نسبت به دیگران اجناس مزایا و نکات مثبت فراوانی دارد مثلا در مقایسه با میز و صندلی چوبی باید گفت که برای تولید میز و صندلی پلیمری هیچ درختی قطع نمیگردد و به طبیعت ضرری از این حیث نمیرسد.

 • رطوبت پذیری :

  میز و صندلی چوبی یا فلزی به هیچ عنوان قابل شستشو نیست اما میز و صندلی پلیمری کاملا قابل شستشو میباشد و آب درون صندلی یا میز نفوذ نمیکند . این محصولات را میتوان در محیط های رطوبتی و شرجی همچون شمال و جنوب ایران نگهداری کرد و یا حتی درون آب قرار داد.

 • زنگ زدگی :

  محصولات پلیمری ABS به هیچ عنوان زنگ نمیزند و از این بابت نیز مزیت بالایی نسبت به میز و صندلی های فلزی دارد.

 • پوسیدگی :

  میز و صندلی های چوبی در محیط رطوبتی بعد از مدتی دچار پوسیدگی میشود و زیر پایه های صندلی محلی برای رشد حشرات میشود . که با در نظر گرفتن رطوبت ناپذیری میز و صندلی پلیمری این مسیله به طور کامل منتفی میباشد.

 • ضربه پذیری و مقاومت :

  از حیث ضربه پذیری باید گفت که محصولات پلیمری چند پله بالاتر از سایر رقیبان خود قرار میگیرد ، محصولات پلیمری در برابر ضربات و افتادن بر روی زمین تحمل بالایی دارد و همچنین تا حد زیادی در برابر افتادن و پرتاب نیز مقاومت میکند .فیلم هایی از مقاوت محصولات در برابر شرایط متفاومت و متداولی که برای میز و صندلی ها ممکن است پیش آید در بانک اطلاعاتی شرکت لگسی موجود است که در صورت نیاز برای مشتری محترم فرستاده خواهد شد.

 • نصب قطعات :

  تمامی قطعات میز و صندلی های پلیمری به صورت جداگانه در داخل کارتن و بسته بندی به دست مشتری میرسد و در حضور مشتری با پیچ و مهره نصب میشود .این روش مزایای بسیار بالایی دارد که از آنها میتوان به حفاظت از کالا تا زمان رسیدن به دست مشتری و پلمب بودن محصول اشاره کرد و همچنین یکی از مزایای مهم آن حمل راحت و کم هزینه تر محصولات برای خرید هایبا حجم بالای تالار و هتل و رستوران میباشد. به عنوان مثال 500 عدد صندلی و 40 عدد میز در حالتی که نصب شده باشد به طور معمول به دلیل اینکه آسیبی به آن وارد نشود 3 الی 4 کانتینر برای حمل آن لازم است اما در حالتی که در داخل کارتن باشد و نصب نشده باشد در یک کانتینر به راحتی جای خواهد گرفت و هزینه حمل مشتری به یک چهارم تقلیل خواهد یافت. در این حالت تنها هزینه ای که مشتری میپردازد هزینه حمل یک کانتینر وهزینه ناچیز نصب در محل مشتری توسط گروه متخصص مونتاژ شرکت لگسی میباشد.

مقالات

ABSانواع پلیمرپلیمرپلیمر ABSحافظ محیط زیستمحصولات پلیمریمزایای پلیمرمواد نفتی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *